19 Aralık 2013 Perşembe

2 yaş sendromu ve annenin düşündükleri

EEvet daha önceden hissediyordum buna benzer şeyleri okuyordum ama bu 2 yaş sendromu ile nasıl davranacağımı şaşırmalarım ve bu konuda okuduklarım ile başladı serüven. Aslında çocuk insanın kendini daha iyi tanımasına sebep oluyor ve kendindeki eksikleri gedikleri fark etmesi yanlışları görmesine neden oluyor. Aslında kontrollü bir insan olduğumu düşürüm. Ama çocuk olduktan sonra sanırım hamilelikte aklımın bir kısmını yitirdim uykusuzluktanmı kaynaklı nedir unutkanlık ve dikkatsizlik hallerim var. Bu süreçte bazen evde gayet doğal yaptığım şeyleri yaparken (ne mi? Kürdan kullanırken, gözüme kalem çekerken) kaanın kocaman gözle bana baktığını görüp kendime geliyorum. Bu davranışları onun yanında yapmamaya özen gösteriyorum her yaptığımızı anında yapmak isteyen opitimin yanında ( doğrumu bilemiyorum? İşte böyle sürekli davranışlarımı sorgular moddayım) bir kullanım kılavuzu yokki bu bebelerin.
2 yaş sendromu ile herşeye ııııı demeler her istediğini yaptırmaya çalışmalar bu süreçte okuduklarım çocuğun 0-3 yaşındaki ailenin davranışlarının çocuğun karakterini etkiliyor olduğu ve özelliklede 2 yaş sendromu sırasındaki inatçılığın kalıcılığa yol açtığı olunca benim içimde yaşadığım stress öyle bir arttıki anlatamam.
Bu konuları okurken çocukla iletişime takıldım.sınır ve kural koyma nasıl yapılır? Nasıl kural konulur. Opitim dinlemiyorki 
Böyle bir haldeyim bu sıralar nasıl sınır konulur nasıl kural konulur. 
Okurken her gün yaptığım yanlışları görünce dahada stres oldum. 
Çocukla ilgilenirken bir şeyler öğretirken aslında çocuğun hayal gücünü yok edebileceğimiz, çok fazla karışarak kendini değersiz hissettirebileceğimiz gibi şeyler aşağıda etkili anne baba eğitimi adlı kitaptan bir not. Umarım değişebiliriz düzeltebiliriz hatalarımızı. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder